NIE PRZEGAP

Europejskie hity i podkarpaccy wykonawcy. Koncert na 20-lecie Polski w UE!

1 maja to szczególna data dla Polski. Równo 20 lat temu Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Był to początek wielkich i gwałtownych zmian w całym kraju, także na Podkarpaciu. Kołem zamachowym okazały się Fundusze Europejskie. Ten szczególny jubileusz w Rzeszowie uczczony zostanie niepowtarzalnym koncertem!

To był moment ogromnych emocji, radości, czas patrzenia na przyszłość z wielką nadzieją, optymizmem. Takie wspomnienia zapewne każdy z nas łączy z wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Następstwem tej historycznej chwili były otwarte granice, ale też olbrzymie pieniądze z Funduszy Europejskich, które zaczęły płynąć do kraju, także na Podkarpacie. Polska zaczęła się zmieniać, a ta metamorfoza otworzyła nowe szanse szczególnie dla młodych.

W rytm europejskich hitów

Świętowanie 20-lecia Polski w UE musi być radosne i przywoływać atmosferę wydarzeń z 2004 roku. Taki będzie też koncert zaplanowany na dzień 1 maja w Filharmonii Rzeszowskiej. O 18:00 rozpocznie się muzyczne widowisko zatytułowane „Gratuluję Podkarpackie, czyli muzyczna podróż po Europie”.

Zaprosiliśmy młodzież z różnych stron regionu do udziału w tym wspólnym projekcie muzycznym – zapowiada Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego. -Wykonają kilkanaście różnych przebojów muzycznych, niektóre z nich to prawdziwe hity – dodaje marszałek

– Koncert to jedna z głównych imprez jubileuszowych w regionie. Inicjatorem jest Województwo Podkarpackie, ale zadanie powierzone zostało Domowi Kultury w Przecławiu, któremu nie pierwszy raz udaje się zgromadzić muzyków z całego regionu i stworzyć wspaniały, emocjonalny projekt muzyczny. Zależy nam na wspieraniu młodych talentów i ich szerokim promowaniu, a także miejsc, które rozkwitają również przy wsparciu unijnym. – dodaje Wioletta Rejman z Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

Podczas koncertu usłyszymy piętnaście utworów. W repertuarze znajdują się m.in. Hey na na na (Vaya con Dios), Dziewczyna o perłowych włosach (Omega), Malovany dzbanku (H. Vindrackova), My Friend the wind (D. Rusos), czy Bailamos (E. Iglesias).

– Szykujemy wiele utworów w popularnych „radiowych” językach, czyli francuskim, włoskim, angielski czy niemieckim.  Ale znajdą się także piosenki z nieco bardziej egzotycznych i mało słyszanych w naszych rozgłośniach językach, jak na przykład język belgijski czy węgierski – wskazuje Krzysztof Urbański, dyrektor Domu Kultury w Przecławiu.

Ten koncert ma pokazać, że wszyscy czujemy się Europejczykami.

– Wielu z nas wychowywało się na tych piosenkach, część z tych piosenek to standardy radiowe. Poznawaliśmy je we wczesnej młodości, mając do dyspozycji praktycznie tylko utwór wysłuchany gdzieś w radiu, często nagrywany na taśmie magnetofonowej i odtwarzany praktycznie bez znajomości języka. Dzisiaj, właśnie dzięki temu, że jesteśmy Europejczykami, mamy kontakt z tą muzyką europejską na co dzień – podkreśla Krzysztof Urbański.

Unia Europejska zatarła granice. Tutaj, we wschodniej części Europy mamy już takie same możliwości, jak w krajach bardziej rozwiniętych – zauważa koordynator muzyczny koncertu Krzysztof Prucnal.

Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznacza również rozwój kultury nad Wisłą czy Wisłokiem. – Fundusze Europejskie wpływają na to, że mamy coraz lepiej wyposażone szkoły muzyczne, coraz lepsze sale widowiskowe. Cała infrastruktura kulturalna osiągnęła dużo wyższy poziom, niż to było 20 lat temu – komentuje Prucnal.

Europejskie przeboje w rzeszowskiej Filharmonii wykonają artyści znani z muzycznego projektu „Podkarpackie sięga po Największych”, który kilka lat temu zrodził się w Domu Kultury w Przecławiu i cieszy się wielką popularnością.

–  Przygotowanie do tego koncertu pełne jest radości i ekscytacji, choćby z tego powodu, że sięgamy po nowy repertuar. Do tej pory opracowywaliśmy polskie utwory. To też ekscytacja z tego, że możemy podzielić się swoją muzyką z szerszą publicznością – opowiada wokalistka Agata Chciuk-Rokosz.

– Jest też stres – przyznaje artystka. – Ten repertuar jest bardziej wymagający chociażby pod względem językowym. Jest też źródłem inspiracji muzycznej, bo poszerza nasze horyzonty związane z muzyką i inspiruje do odwiedzania tych krajów, na przykład Italii. Włoska muzyka jest bardzo przyjemna, kojarzy się z tą atmosferą tam panującą, z uliczkami, więc gdzieś tam marzenia o Włoszech kłębią się w głowie – relacjonuje Agata Chciuk-Rokosz.

Wspólne, europejskie święto

Ważnym elementem widowiska będzie filmowa prezentacja czterech Europejczyków żyjących na Podkarpaciu.

– Takich osób oczywiście jest dużo więcej, ale my znaleźliśmy i pokażemy podczas tego wydarzenia cztery osoby. Poznamy aktora i jogina z Hiszpanii, kulturolog francuską, astronoma ze Słowacji oraz znakomitego sportowca ze Słowenii. Bliżej te osoby przedstawimy podczas samego wydarzenia – dopowiada Krzysztof Urbański.

Koncert odbędzie się 1 maja 2024 r. w Filharmonii Podkarpackiej im A. Malawskiego w Rzeszowie o godz. 18:00. W trakcie koncertu planowany jest również ciekawy quiz o Unii Europejskiej, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody.

Widowisko zobaczy kilkaset osób. Od kilku dni bezpłatne wejściówki można zdobyć w konkursach za pośrednictwem profilu na Facebooku o nazwie: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia oraz na antenie Radia Rzeszów, w codziennych audycjach. Liczba miejsc jest ograniczona.