Fakty, NIE PRZEGAP, Opinie

DZIEŃ DOBRY MIELEC: Władysław Ortyl o aktualnych i możliwych inwestycjach dla Mielca

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl był gościem w redakcji hej.mielec.pl. Rozmawialiśmy przede wszystkim o trwających i wyczekiwanych inwestycjach w regionie mieleckim. Czy Mielec zyska połączenie kolejowe z Rzeszowem, a może w okolicy przebiegać będzie droga ekspresowa?

Co powiedział marszałek Władysław Ortyl?

O pandemii na Podkarpaciu: Straty są, bo przejściowo zlikwidowano kilkaset miejsc pracy. Patrząc na przychodu do budżetu województwa z gospodarki, przedsiębiorcy sobie poradzili z problemami, które generował COVID.

O Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce: ma służyć młodzieży, edukacji politechnicznej, związanej z praktycznym spojrzeniem na świat nauki, odkrywaniem, wynalazczością.

O G2A Arena w Jasionce: nasze centrum kongresowe ma się dobrze, mimo pandemii. Teraz jest możliwość organizowania wydarzeń sportowych, kulturalnych, komercyjnych. Podstawową misją jest promocja gospodarki i Podkarpacia.

O pomyśle budowy centrum nauki w Mielcu: będzie można tworzyć centra nauki w mniejszym wymiarze, rząd chce przeznaczyć na to środki.

O inicjatywie budowy stacjonarnego muzeum lotnictwa w Mielcu: jest to nadal do zrobienia, przy aktywności władz lokalnych – miasta i powiatu, chętnie to wesprzemy.

O budowie wiaduktu nad linią kolejową i ulicą Sienkiewicza: za chwilę będzie powstawał, skończymy odcinek drogi Piątkowiec – Rzędzianowice, zaczniemy budowę wiaduktu i rekonstrukcję torów do Padwi. Przed nami kolejne wyzwania, będzie korkował się przejazd kolejowy na ulicy Wolności, z lotniska trzeba będzie dojechać lepszą drogą do obwodnicy.

O koncepcji budowy mostu w Rzochowie i drogowym ringu wokół Mielca: brakuje tej ćwiartki ringu, przybliżałaby do autostrady do Tarnowa czy Dębicy, jest konieczna.

O połączeniu Mielca z drogami ekspresowymi: trzeba się starać byśmy byli bliżej przyszłej drogi S9, musimy pamiętać byśmy szybko dojeżdżali do drogi S7, to jest duże wyzwanie.

O pomyśle budowy linii kolejowej Połaniec – Mielec – Kolbuszowa: to bardzo przyszłościowa sprawa, podobną sprawą jest połączenie Jasła z Dębicą.

O siatce połączeń kolejowych pasażerskich z Mielca: są zapowiedzi pociągów dalekobieżnych, ale po ukończeniu inwestycji na odcinku Mielec – Padew i dalej Tarnobrzeg – Ocice.

O opiniach, że Mielec jest pomijany przy dotacjach unijnych i rządowych: ja mam zarzuty, że wszystko kieruję do Mielca, należałoby to zwymiarować.

O relacjach z prezydentem i starostą: najważniejsza jest rozmowa, spotkania, dyskusje, przygotowywanie projektów.